SŁUPKI - RUSZTOWANIA - OGRODZENIA

rusztowanie dla winnicy

1. Rusztowanie w winnicy

We współczesnych winnicach bardzo rzadko już spotyka się tradycyjny sposób prowadzenia winorośli przy osobnych palikach i dziś z reguły formuje się krzewy na stałych rusztowaniach z drutów rozpiętych pomiędzy słupkami. Wysokość takich rusztowań wynosi najczęściej około 170–180 cm nad ziemią a rozstaw słupków zazwyczaj około 4-5 metrów. Słupki do winnic mogą być wykonane z różnych materiałów, np. tradycyjnie z drewna akacjowego, zbrojonego betonu lub tworzyw sztucznych, jednak ostatnio produkuje

się je najczęściej z metalu w postaci profili o specjalnym kształcie odpowiadającym wymogom winiarstwa. Takie słupki mają trwałość dostosowaną do żywotności winnicy (ok. 25 i więcej lat), są lekkie w porównaniu do betonu czy drewna, odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w montażu, a przy tym są bardzo praktyczne w zastosowaniach nowoczesnych systemów prowadzenia winorośli, dzięki gotowym zaczepom rozmieszczonym w miejscach gdzie należy rozmieścić druty.

rozciąganie drutu Rozciąganie drutów na Winnicy Dom Bliskowice, na winnicy tej zastosowano rusztowanie firmy Viti Cultura, jesień 2010.

2. Ogrodzenia i podpórki

Młode winorośle są szczególnie narażone na zniszczenie przez zające, sarny i inną zwierzynę, jeśli więc zakładamy winnicę na otwartym terenie powinniśmy ogrodzić przyszła plantację jeszcze przed posadzeniem krzewów. Najtańszym i sprawdzonym rozwiązaniem jest ogrodzenie z ocynkowanej siatki drucianej, jakiej używa się do zabezpieczenia upraw przed zwierzyną leśną. Siatka taka, żeby spełniła swoją rolę powinna mieć co najmniej 2 metry wysokości z czego 20 centymetrów należy zakopać do ziemi. Ogrodzenie powinno się znajdować w odległości co najmniej jednego metra od najbliżej rosnących krzewów winorośli, aby nie utrudniało prac w winnicy.

Alternatywą do ogrodzenia (czasem stosowaną równolegle) jest zastosowanie specjalnych tubusów do winorośli, chroniących młode latorośle przed zwierzyną ale jednocześnie zapewniający pozytywny mikroklimat dla rozwoju krzewu po posadzeniu.

Do prowadzenia młodych latorośli polecamy paliki bambusowe w wysokości 120 - 150 cm. Jest to lekkie i tanie rozwiązanie, wielokrotnie sprawdzone przez nas na wielu młodych winnicach.

rusztowania Viti Cultura Rzędy winorośli prowadzone w systemie rusztowań Viti Cultura, każda roślina wspiera się na paliku bambusowym. Wyjątkowość siedliska potwierdzają kwitnące drzewa, co było wyjątkiem w tym regionie, Winnica Dom Bliskowice, wczesna wiosna 2011

 

Innowacyjny system rusztowań do winnic VITICULTURA™ »

Nasza firma jest producentem nowatorskiego systemu metalowych rusztowań do winnic VITICULTURA™. Jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów prowadzenia winorośli dostępnych na światowym rynku. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań i

najnowocześniejszych materiałów rusztowania VITICULTURA™ łączą wysokie walory użytkowe: łatwość montażu i wygodę prac przy uprawie krzewów z trwałością liczoną w dziesiątkach
lat.

Zobacz szczegóły »

VITI CULTURA wykona fachowo wszelkie prace związane z montażem rusztowań i ogrodzeniem winnicy. Posiadamy niezbędny sprzęt zarówno do montażu profili, jak i wiercenia otworów, montażu kotew i napinaczy oraz szybkiego rozciągania jednocześnie do 6 drutów.

Spełnij marzenia o własnej winnicy – z nami się uda!

Zobacz naszą ofertę »

krzak winorośli