SADZENIE WINNICY
1. Termin sadzenia winorośli
Ukoronowaniem długich często prac przygotowawczych jest obsadzenie działki krzewami winorośli, co jest swoistym świętem dla winiarzy. W naszym klimacie winorośl sadzi się zazwyczaj późną wiosną. Możliwe jest też posadzenie winnicy jesienią, ale z różnych przyczyn rzadko się to stosuje. Wybór pory sadzenia zależy w dużej mierze od lokalnych warunków mezoklimatycznych i glebowych, a także od pogody. W miejscach narażonych na częste przymrozki wiosenne zwykle późno rozpoczyna się sadzenie – nawet po połowie maja – aby uchronić pączki i wybijające pędy przed przemarznięciem.
Z drugiej strony na lekkich, łatwo przesychających glebach często sadzi się winorośl już od połowy kwietnia, aby maksymalnie wykorzystać wilgoć pozostałą w ziemi po wiosennych roztopach i uniknąć podlewania młodych krzewów. Właściwy sezon sadzenia winorośli trwa ok. 1,5msca, przy czym sadzenie w okresie późniejszym (np. w czerwcu) jest możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach i powinno być poprzedzone specjalnym potraktowaniem sadzonek, a w okresie po posadzeniu także dodatkowymi zabiegami, w tym podlewaniem.
2. Technika sadzenia winorośli
Winnicę można sadzić ręcznie lub maszynowo, przy pomocy specjalnej sadzarki do winorośli. Podczas ręcznego sadzenia trzeba wykonać następujące czynności:
- wyznaczyć w terenie rzędy winorośli
- w poszczególnych rzędach wyznaczyć miejsce pod każdą sadzonkę
- namoczyć sadzonki w wodzie przez kilka godzin
- wykopać szpadlem lub wywiercić świdrem głęboki na ok. 40 cm dołek pod każdą sadzonkę
- umieścić sadzonkę w dołku, zwracając przy tym uwagę na rozłożenie korzeni, wysokość miejsca szczepienia względem powierzchni gruntu, a także kontrolując położenie sadzonki w rzędzie przy pomocy sznurka i taśmy mierniczej
- zapełnić dołek pulchną ziemią, zwracając uwagę na dokładne obsypanie korzeni i udeptać ziemię
wokół sadzonki.
Każdą z tych prac należy wykonać bardzo starannie, a sadzonki muszą być rozmieszczone w idealnie równych rzędach, gdyż inaczej przeszkadzałoby to w mechanicznej uprawie (nie mówiąc o wątpliwej estetyce takiej nierówno posadzonej winnicy). Rzecz nie jest może nadmiernie skomplikowana z technicznego punktu widzenia, ale już przy paru tysiącach sadzonek robi się z tego spore wyzwanie logistyczne. Ręczne posadzenie jednohektarowej winnicy zajmuje bowiem ok. 200–300 roboczogodzin, czyli 4–6 dni pracy pięcioosobowego zespołu. Jest to więc najbardziej pracochłonna i zazwyczaj też najbardziej skomplikowana pod względem organizacyjnym operacja związana z zakładaniem winnicy.
3. Sadzenie maszynowe
Przy pomocy mechanicznej sadzarki pracę tą można wykonać w ciągu maksimum jednego dnia. Wystarczy bowiem tylko wyznaczyć początek i koniec rzędu, a wyposażona w laserowy system naprowadzający maszyna posadzi krzewy wzdłuż idealnej linii prostej, w równych odstępach z dokładnością do ok. 1 cm. Tak duże tempo pracy przydaje się zwłaszcza w
przypadku kapryśnej
pogody, kiedy nie jesteśmy w stanie zaplanować na wiele dni wcześniej prac przy sadzeniu większej
winnicy. Maksymalna ilość sadzonek możliwa do zasadzenia w ciągu jednego dnia wynosi dla
typowych maszyn nawet do 10 tys. roślin. Praktycznie wszystkie większe winnice o areale kilku
hektarów powstają w Europie dzięki sadzeniu maszynowemu.
VITI CULTURA wykona dla Państwa wszelkie prace związane z ręcznym lub maszynowym posadzeniem winnicy. Jako jedyni w Polsce posiadamy profesjonalną sadzarkę do winorośli wyposażoną w laserowy system naprowadzania, za pomocą której jesteśmy w stanie szybko i precyzyjnie zrealizować projekt Państwa wymarzonej winnicy.
Spełnij marzenia o własnej winnicy – z nami się uda!